Linear Actuator Long Range Wireless Control System using Arduino, NRF24L01, & Bluetooth
Last Updated on August 17, 2024 by Engr. Shahzada Fahad
Table of Contents
Linear Actuator Wireless Control, Description:
Without any further delay, let’s get started!!!
Amazon Links:
Arduino Nano USB-C Type (Recommended)
*Disclosure: These are affiliate links. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
What is Linear Actuator and it’s working:
Working of Linear Actuator:
The type of electric Linear Actuator I am using needs 24V DC, but for demonstration purposes, I am using an 11.1V Lipo Battery, and this is why the shaft moves slowly. Now, let’s take a look at the transmitter and receiver circuit diagrams.
Transmitter Circuit Diagram:
A decoupling capacitor of 10uf is connected with the VCC and GND pins of the NRF24L01 module. The VCC and GND pins are connected with the Arduino’s 3.3V and GND pins. CE is connected with Pin9, CSN is connected with Pin10, SCK is connected with 13, MOSI is connected with Pin11, and the MISO pin is connected with Pin12 of the Arduino. Now, let’s take a look at the receiver side circuit diagram.